A Mediterráneumban sokfelé látható sötétzöld lombú, oszlopos termetű ciprus. szép, fénylő barnás tobozai dió nagyságúak. A ciprusokra általában jellemző, hogy tűző napnak kitett, viszonylag szárazabb, gyengébb (akár köves) talajú termőhelyen a legszebbek. Hajtásaik itt erősek, zömökek, „sűrűbb szövetűek” lesznek, így a keményebb téli hidegeknek is jobban ellenállnak. Véletlenül se ültessünk ciprust árnyékos, de lehetőleg még félárnyékos helyre se! A ciprusok megfelelő helyen elsőrangú, csodálatos szoliternövények.
A 10-15 méteres sötétzöld gyertyák a tájban, utak mentén, nélkülözhetetlen részei a mediterrán világnak, különösen a toszkán tájban van jelen hangsúlyosan. Könnyen termeszthető ez az elegáns örökzöld nemcsak mint szoliter, hanem ha kevés karbantartást igénylő sövényt szeretnénk. Nem igényel metszést, anélkül is tartja ezt a szép, szabályos keskeny gyertya formát.
Népszerűsége annak köszönheti, hogy gyors növekedésű, szélsőségeket jól tűrő örökzöld, mely ráadásul nyírást sem igényel. A meleg-mérsékelt övben, főleg a mediterrán világban pontosan ezek a tulajdonságai tették az egyik legnépszerűbb, legnagyobb számban ültetett növényévé. Akár sövényként, akár szoliterként, akár sétányok fontos kisérőjeként, szabályos oszlopos habitusa, örökzöld lombozata strukturális értéket, dekoratív érdekességet ad a tájnak.
Természetben megtalálható két változata, a Cupressus sempervirens var. horizontalis (szétterülő ágak jellemzik), a másik a Cupressus sempervirens var. pyramidalis (felfelé álló ágak, oszlopos forma jellemzi). Ez utóbbinak nemesítéséből születtek a kertészeti változatok, fajták, mint ’Totem’, ’Garda’,…