Értelmezés: Ez sem kertészeti stílus azonban itt a helyhiány az a tényező, mely miatt ezt a kategóriát külön fel kell állítani, amikor a növények alkalmazhatóságát tárgyaljuk. A kevés hely dacára igyekezzünk minél több növényt elhelyezni annak érdekében, hogy kertünk a kis terület dacára valóban kertként működjön. Legyen annyi árnyék, annyi illat, annyi pára és annyi intimitás benne, amennyit egy nagyobb kertben is kívánnánk. Ehhez használjuk ki zöldítésre a függőleges felületeket, alkalmazzunk futónövényeket.
Készítsünk több szintes növényállományt, hogy a kis fák fölénk nőjenek és árnyékolhassanak. Alacsonyabb magasságban is kialakíthatunk több koronaszintet. A cipőorr magasságú talajtakaróktól a 20-30 cm magasságig növő alacsonyabb évelőkön át a nagytermetű sásliliomokig tagolhatjuk csak a lágyszárúak magassági szintjeit.
Az urbánus környezet miatt itt is tág határok között mozoghatunk az anyaghasználat tekintetében, azonban figyeljünk oda, hogy ne váljék túl eklektikussá a kertünk. Mivel kicsi a kert igen fontos, hogy jól döntsünk a benne elhelyezendő funkciókról. Elsőként a saját helyszükségletünket határozzuk meg, és a funkcióhoz találjunk formát, jelöljünk ki burkolatoknak és esetleg kisebb gyepfelületeknek helyet. Kialakíthatunk több térszín is, amit használhatunk, ezzel is növelve a teret. Fontos a megfelelő alaprajzi elrendezés. A különböző formákkal tágíthatjuk, vagy szűkíthetjük a teret.
A városi kiskertek világa fantasztikus terep a kertépítő növénybarát számára. A védett, belső udvarok, gangok, átjárók olyan növénykülönlegességeknek adhatnak helyet, amilyenek tartását vidéki családi házas területeken nem is remélhetünk. Ezek valódi oázisok a város betonsivatagaiban, melyek kis méretük ellenére teljes értékű kertté tudnak válni szakértő kezek által.