A Georgiai pálmaliliom (Yucca recurvifolia) egy elegáns, örökzöld dísznövény, amely hosszú, ívelt leveleivel és pompás, fehér virágaival egyedi megjelenést kölcsönöz a kertnek. Idővel lassan törzset képez, ami tovább növeli szoborszerű hatását.
A Yucca recurvifolia, vagyis a Georgiai pálmaliliom, egy lenyűgöző szépségű örökzöld növény, amely könnyed eleganciájával bármely kert kiemelt díszévé válhat. Jellemzője a hosszú, ívesen lehajló levelek, melyek színükben a világos- és kékeszöld között váltakoznak, lágyítva ezzel a növény jellegzetesen merész profilját. A levelek alatt, az idő múlásával egy lassan növő törzs képződik, mely szoborszerű megjelenést biztosít a növény számára.
Magassága elérheti az 1-2 métert, míg szélessége akár 1,5 méteres is lehet, így a Georgiai pálmaliliom térkitöltő elemként is megállja a helyét. Nyáron káprázatos, krémfehér virágokat hoz, melyek több mint egy méter magas virágszáron csoportosulnak.
Ültetési tanácsok:
Hely kiválasztása: Ültessük napfényes vagy félárnyékos helyre, ügyelve arra, hogy a talaj kiváló vízelvezető képességű legyen.
Talajelőkészítés: Kedveli a homokos, kavicsos talajt. Ültetéskor érdemes komposzttal és apró kaviccsal lazítani a talajt.
Ültetés: A gyökérlabdát úgy helyezzük a talajba, hogy annak teteje szintben legyen a talajfelszínnel. Hagyjunk legalább 1-1,5 méteres távolságot a szomszédos növényektől.
Gondozási tanácsok:
Öntözés: Első évben rendszeres öntözést igényel, ezt követően viszont szárazságtűrő. Fontos, hogy az öntözések között a talaj kiszáradjon.
Tápanyagok: Tavasszal lassú lebomlású műtrágyával támogassuk, hogy elősegítsük az erőteljes növekedést és a bőséges virágzást.
Téli gondozás: Bár télálló, fiatal növények esetén hidegebb területeken érdemes mulccsal védeni a tövet a fagy ellen.
A Yucca recurvifolia (Georgiai pálmaliliom) természetes élőhelye az Egyesült Államok Georgia állama. Európa területére először Angliába jutott 1847-ben, majd Dél-Európában is hamarosan elterjedt, de általánosan ültették a Monarchia tengerparti nyaralóközpontjaiban, Abbáziában (Opatija) és Fiume környékén. Az Adriáról került hozzánk, először botanikus kertjeinkbe és kastélyparkjainkba. A georgiai pálmaliliom, termőhelyi igényei szerint nálunk a Dráva környékén, illetve a Villányi-hegység déli lábánál és Pécs környékén terjedt el. E vidéken nemcsak a hőösszeg nagyobb, hanem a csapadék is több 150-200 milliméterrel, mint másutt az országban, s a téli hideg (-10 C-fok alatti) napok száma is kevés.
7a-10a USDA-zóna