A kála (Zantedeschia aethiopica) dekoratív dísznövény, amit kertben, teraszon vagy a lakásban egyaránt lehet tartani.
Ez a dél-afrikai mocsarakban őshonos elegáns növény a konytvirágfélék családjához tartozik.A kála rendkívül látványos tölcsér vagy trombita alakú viaszos virágai magas vastag száron nőnek, és a középső részükből egy sárga buzogány formájú virág képződik.
A kála napi legalább hat óra nagyon erős közvetett napfényt igényel. A közvetlen napfényt, különösen a nap közepén, kerülni kell, mivel az elégetheti a leveleket és a virágokat.
Nem bírja az aszályt, ezért soha nem szabad hagyni, hogy teljesen kiszáradjon.
A kála talaját nedvesen kell tartani, de kerüljük a pangó vizet.
A kála általában késő tavasszal és nyár elején, általában hat hétig virágzik. Ha a növény gyökerei szorosan egymás mellett vannak, akkor az virágzásra ösztönzi a növényt.
Jó minőségű tőzegmoha alapú talajt ajánlott használni, amely jól szellőző és gyors vízelvezető tulajdonságokkal rendelkezik. A talajhoz hozzá lehet adni valamilyen homokot vagy perlitet, ha a talaj túl nehéz és agyagszerű.
Mély virágedényekbe kell ültetni a kála hagymáit. Egy hagymát egy 12-15 cm-es átmérőjű edénybe, vagy két vagy három hagymát egy 20 cm-es átmérőjű edénybe ültessünk.
A kála, egy hagymás növény, ami évente egyszer pihenési időszakba kerül.
A növény virágzásának befejezése után a levelek elsárgulnak, majd elszáradnak. Ahogy ez megtörténik, a növényt a talajszintig vissza kell vágni és egye hűvös, sötét helyre helyezni, ahol a hőmérséklet fagypont felett van, de ebben a 2-3 hónapig tartó pihenési időszakban nem haladja meg a 10° C-ot.
Ilyenkor a kála talaját nagyon szárazon kell tartani, néhány hetenként takarékos módon öntözni, azért hogy a hagymák ki ne száradjanak.
A növény tárolási helyének alacsony páratartalmúnak kell lennie, különben a hagymák penészedni és rothadni kezdenek.
Két vagy három hónap elteltével, a kálát vissza kell helyezni egy fényes, meleg helyre, és rendszeresen öntözni.
Miután a zöld levelek kifejlődtek, egy 1:2 arányban hígított, kifejezetten hagymagumókra szánt táppal kell gondozni a kálát, hogy ez ösztönzően hasson a növekedésre.
A kála mérgező növény, ezért kisgyermekektől és háziállatoktól távol kell tartani.