A Közönséges júdásfa (Cercis siliquastrum) lombjáért és bőven fakadó, kicsi, a fás ágakon ülő pillangós virágaiért ültetett lombhullató kis, vagy közepes méretű fa. Fiatal korában nagyon gyors növekedésű. Nagyon mutatós, kicsi lilás rózsaszín virágai április-májusban jelennek meg. Levelei 10 cm hosszúak, 12 cm szélesek, mélyen szíves vállúak, ép szélűek. Lombfakadáskor bronzosak. A levelek a főér mentén behajlanak.
A Közönséges júdásfa (Cercis siliquastrum) gyönyörű lombhullató fa, amely a mediterrán régióban őshonos, de számos más melegebb éghajlaton is termeszthető. Ez a fa a kertekben és parkokban való ültetés során gyakran választott, mivel számos lenyűgöző tulajdonsággal rendelkezik. Általában 4-8 méter magasra nő, és széles koronát képez. A lassú növekedésű fa hosszú élettartamú. A levelei szív alakúak, világoszöld színűek. Tavasz folyamán válik a legszebbé, amikor a rózsaszín vagy lila virágok előbújnak a lomb alól. Az őszi lombszínváltozás is lenyűgöző, ekkor a levelek sárgáról pirosra vagy narancssárgára váltanak.
A tavaszi júdásfa virágai kicsik, pillangószerűek, és gyakran rózsaszín vagy lila színűek. A virágzás a tavasz elején vagy közepén következik be, és látványos lombozattal párosul. termése hüvelyes, hosszúkás, és magokat tartalmaz. Ezek a termések gyakran díszítő értékkel bírnak, de az emberi fogyasztásra nem alkalmasak.
Fényigény: A Közönséges júdásfa napos vagy félárnyékos helyet igényel. Ültessük olyan területre, ahol legalább napi 6-8 óra napfény éri.
Talaj: A fa jó vízelvezetésű, laza talajokat kedvel, de alkalmasabbak a mély, humuszban gazdag talajok. Győződjünk meg róla, hogy a talaj nem áll víz alatt, mivel a fa nem tolerálja a pangó vizet.
Öntözés: Az első években rendszeresen öntözzük a fiatal fákat, hogy segítsünk nekik gyökereket ereszteni és megerősödni. Később kevésbé lesz szükség öntözésre, mivel a fa ellenállóbb lesz a szárazsággal szemben.
Trágyázás: Tavasszal adjunk szerves trágyát a fa köré, hogy segítsük a növekedését és a lombozat fejlődését.
Metszés: A Közönséges júdásfa ritkán igényel metszést. Ha mégis szükséges, akkor a virágzás után, nyáron végezzünk könnyű metszést.
Betegségek és kártevők: A Cercis siliquastrum általában ellenálló a betegségekkel és kártevőkkel szemben, de időnként ellenőrizzük a levélbetegségek vagy kártevők jelenlétét, és cselekedjünk, ha szükséges.