A közönséges gyertyán (Carpinus betulus) egy közepes méretű, lombhullató fafaj, amely Európa, Ázsia és az Egyesült Államok egyes részein honos. Magassága 15-25 méter között változhat, a koronaformája tömör és ovális, gyakran sűrű lombozattal rendelkezik. Különösen alkalmas utcák és parkok növényzetének kialakítására.
Hazánkban is honos, nagy termetű, sima szürke törzsű fa. Talajban nem válogat, a szárazságot is viszonylag jól tűri. Szoliternek is szép, de legelterjedtebben sövénynek ültetik, mert nagyon jól tűri a metszést, alakítást.
A gyertyán levelei oválisak, éles fűrészes széllel, zöld színűek, ősszel sárgára vagy aranysárgára színeződnek. A levelek textúrája sima és fényes, ami különösen esős időben hozza ki a fa látványosságát. Jól alkalmazkodik a különböző talajtípusokhoz, de előnyben részesíti a mély, jól szellőző, közepesen nedves talajt. Napos vagy enyhén árnyékos helyen egyaránt jól fejlődik. Ellenálló a szárazság és a városi szennyezés ellen, így városi környezetben is kiválóan alkalmazható.
Gondozás:
A gyertyán viszonylag kevés gondozást igényel, de a fiatal növényeket érdemes rendszeresen öntözni, különösen száraz időszakokban. Nem igényel gyakori metszést, de a koronáját szükség esetén formára lehet nyírni. Ellenáll a legtöbb kártevőnek és betegségnek, így kevésbé igényes a karbantartás szempontjából.
Felhasználás:
A közönséges gyertyán kitűnő választás utcai fasorok, parkok és nagyobb kertek kialakítására. Alkalmas élő sövényként történő ültetésre is, aminek köszönhetően sokoldalúan használható különböző tájképi projektekben.