Bejelentkezés
Regisztrálás
Keresés
Keresés
Főoldal
Bolt
Rólunk
Magazin
Kapcsolat
Enciklopédia
Szakmai blog
Enciklopédia
Szakmai blog
Főoldal
Bolt
Rólunk
Magazin
Kapcsolat
Bejelentkezés
Regisztrálás
A kosár üres
viburnum
Témák
A Föld kertészeti jelentöséggel bíró növényei
A Pinus nemzetség
Általános
Balatoni Riviéra
Bambuszok
Bio növények
Borókák
Cédrusok
Ciprusok
Délközeli kertek
Egzóták a magyar kertekben
Energianövények
Érdekességek
Fenyők
Gyümölcstermö növények
Jegenyefenyők
Kerttervezés
Klimatológia
Könyvajánló
Lucfenyők
Mahóniák
Növényleírások
Növénytermesztési tanácsok
Pálmák
Pálmaliliomok
Tölgyek
Kiemelt írások
Tölgyek reneszánsza
Címke: viburnum
Burkwood bangita (Viburnum burkwoodii)
London egyik elővárosában, Kingstonban, Burkwood és Skipwith kertészetében sok érdekes fajta és keresztezéses faj keletkezett. Köztük az egyik legszebb virágdíszes cserje a V. burkwoodii. Az 1902-ben Japánból importált illatos bangita (V. carlesii) és az amerikai távolkelet kutató expedíciókról Európába juttatott kislevelű ostorménfa (V. utile) keresztezésével létrehozott köztes faj. A Burkwood-kertészet felismerte a két faj nyilvánvaló rokonságát, és a szép örökzöld lombú, de csak közepes díszértékű, túl apró levelű és kis virágú, V. utile-t a pompás nagyvirágú, nagyobb levelű, ám lombhullató V. carlesii-val kísérelte meg feljavítani.
Elolvasom
Szépvirágú ostorménfa (Viburnum carlesii)
Távol-keleten már régóta kedvelt díszcserje, Koreában és a Korea déli csücskénél fekvő Japánhoz tartozó kis szigeten, Tsushima-szigeten honos. Yokohamából érkezett az első példány 1902-ben a Kew Gardenbe és feljegyzések szerint 1906-ban nyílt először. Mielőtt azonban e szép virágú díszcserje az angol kertészek útján tovább terjedt volna, a francia Lemoine kertészet (1905-ben) nagyobb tételt rendelt az említett japán cégtől, néhány év alatt elszaporította és Európa-szerte árusította. Hozzánk az 1910-es években jutott el, Kámonban Saághy már ültette, továbbá volt Erdőtelken is, és herbáriumi példányaink bizonyítják, hogy Brzaznovszky András szentesi kertészetében 1928-ban már szaporították és virágzott is.
Elolvasom
Floridai bangita (Viburnum nudum)
Virág- és termésdíszével a lombhullató bangitafélék legszebbjei közé tartozik. Bár hazájában 3-4 méteresre is megnőhet, nálunk, úgy látszik, alacsonyabb marad és aligha nő 1-2 méternél magasabbra. Babérszerű, örökzöld összhatású, de ősszel lehulló levelei oválisak vagy megnyúltak, néha lándzsásak (V. nudum var. angustifolium), 8-15 cm hosszúak, fényesek, épszélűek. Virágai 5 milliméteresek, május közepén 5-12 cm széles, hétágú bogernyőben nyílnak, termékenyek, termései 8 milliméteresek, gömbösek, sokáig piroslók, majd késő őszre hamvas kékesfeketére érnek.
Elolvasom