A reggel már úton talált: Big Bend-Marathon-AlpineVan Horn útvonalon robogtunk El Paso felé. Közben ismét átvágtunk a meseszép jukkáiról nevezetes Brewster tartományon, majd nyugati szomszédján Presidión. Az út mentén két-három méteres Yucca rostraták magasodtak, majd Alpine után feltűnt alacsonyabb, kékesszürke törpe rokonuk, a Yucca thompsoniana is. Rövidebb levelével, szalmasárga, törzsre simuló, száraz levélköntösével igazán egzotikus - és talán a legszebb jukka! Sokan csak formának tartják - s valóban ott veszi át a helyet nagyobb testű rokonától, ahol a Ráktérítő felől áramló nyári esőhullámok észak felé haladva, egyre gyérülnek. Most, valóban érezni lehetett, hogy észak felé egyre szárazabb az éghajlat: kevesebb lett a zöld, a larreabozótok sötétzöldből sárgás olajzöldbe váltottak át. Most már csak a folyóvölgyekben tűnt fel az üde lombozatú növényzet. S ilyen helyen bukkantak elő - nagy meglepetésünkre újra - a Chisos magasabb régiójában látott Cylindropuntia imbricaták. Ekkor kezdett megvilágosodni előttem, hogy miért fejlődött hosszú éveken át olyan lassan sziklakertemben ez a faj, a napon könnyen kiszáradó törmelékdrenázson. S megértettem azt is, miért hiányzik a nyári esőktől öntözött, erdőborította hegyek után csaknem végig egész új-Mexikón - az északi Belen vidékéig -, hogy aztán újra közönséges legyen szinte mindenütt Kolorádó állam magasan fekvő fennsíkjain és hegyoldalain, s hogy miért fejlődik olyan szépen a párás üvegházakban! A Cylindropuntia imbricata nyáron vízigényes növény, s csak kényszerűségből nő, sínylődik a szárazabb fennsíkokon. De a száraz sivatagot messze elkerüli!
El Paso előtt a magas törzsű Yucca rostratákat egy másik magas törzsű faj, a Yucca elata váltotta fel. Messziről nagyon hasonlónak tűntek, de közelebb kerülve jól látszott jellegzetességük, a levélszélről leváló rostok kusza tömege.
El Paso 1200 m magasan fekszik, tehát magasabban, mint a mi Mátránk. Vele szemben terül el testvérvárosa, a mexikói Juarez, amelytől csak a Rio Grande választja el. A hídfőnél hatalmas mexikói embertömeg várakozott, hogy néhány napra vagy hétre munkát kaphasson El Pasóban. A „szegény és gazdag szomszéd"-viszony jól látszik a két város közötti különbségen: Juarez alacsony épületeivel szemben El Paso valóságos metropolisznak tűnik. Ez azonban csak látszat, mert El Paso is csupán 20-30 magasabb épületével kapta a nagyvárosi külsőt, egyébként belül, az alacsonyan terpeszkedő, tespedt, sivatagi városok hatását kelti. Klímája kontinentális-félsivatagi: az év nagy része száraz, meleg, de az abszolút minimum értéke meglepően alacsony, -20 °C. Az ilyen hideg azonban nem lehet gyakori, az öntözött parkokban gyönyörű Sabal pálmák, japán naspolyafák és más örökzöldek díszlenek, sőt védett helyeken kisebb, bokortermetű Washingtonia pálmák is.
A városba nyúló Franklin-hegységbe sétautak vezetnek fel, s a védett területen a város közelsége ellenére fennmaradt az ősi természetes növényzet. Az alacsonyabb régiókban Yucca baccata, Yucca torreyi és Agave lechuguilla adott vad, pompás sziklakerteket, Dasylirion texensisszel és Nolinával. A magasabb régiókban megjelenik aYucca elata, a Cylindropuntia imbricata, Opuntia engelmannii, Opuntia macrocentra, Opuntia polyacantha, Opuntia arenaria, Echinocactus horizonthalonius, Echinocereus pectinatus, Echinocereus viridiflorus, Ferocactus wislizenii, Echinomastus intertextus. Gyakori itt egy csaknem barnás virágú Echinocereus chloranthus forma és a tavasszal tűzpirosan nyíló Echinocereus fendleri is. Itt bukkantam rá először az egyik legellenállóbb, hidegtűrő agávéra, az Agave parryira. Visszafelé Cylindropuntia leptocaulis és Echinocereus enneacanthus került a gyűjtőzsákomba. E gazdag kaktuszflóra minden további nélkül elviseli az időnként betörő kemény hideget, amely néhány száz méterrel feljebb csak fokozódik. A Washingtoniákat, ha elfagynak, újra ültetik, ám a kaktuszokat soha senki nem ülteti újra, ha a fagytól elpusztulnának!
A sétaúton nem találkoztam senkivel - a rekkenő száraz melegben csak botanikusnak juthat eszébe a Franklin-hegység úttalan útjait járni, hisz lent hűtött úszómedencék és öntözött, üde pázsitok várják az átutazó turistákat. Mégis, amikor porosan és tövisektől szaggatott lábbal hazaérkeztem, hogy én is hűs vízben heverjem ki a nap fáradalmait, úgy éreztem, hogy sokat veszítettek azok, akik El Pasóban víz mellett töltötték a napot!
El Paso-i napjaink közben még egy eseménnyel gazdagodtak, itt tettem meg életem legrövidebb országlátogatását: 100 métert és 10 percet töltöttem Mexikóban. Úgy kezdődött, hogy áthajtottunk a Rio Grandét átívelő hídon, amely állatkerti rácsokhoz hasonló elkerített gyalogjáróktól éktelenkedett. A rács a mexikóiaknak szólt, akik a jó kereseti lehetőségért valósággal kezdték megszállni a déli USíállamokat. A híd közepén kattantak a fényképezőgépek, jelen esetben az USít búcsúztató és a Mexikót üdvözlő emlékköveknél - és már benn is voltunk Mexikóban. A hídfőnél beutazási engedélyért folyamodtunk - de alig tíz perc alatt kiderült, hogy hiába: az amerikai állampolgároknak kijáró kedvezmény engem nem illetett, hiába érveltem, hogy én is dollárral fizetek. Nem is lett volna semmi baj, szépen visszafordultunk az USíba. Itt azonban kellemetlen meglepetés ért bennünket: a marijuánára érzékeny amerikai vámőrök csaknem ízekre szedték kocsinkat! Huzatok, ülések, pótgumik - és egyáltalán semmi sem maradt érintetlen. Marijuánát persze nem találtak, de bezzeg megtalálták az addig féltve őrzött kaktuszaimat! Kijelentették, hogy Mexikóból semmilyen növényt nem vihetek át növényegészségügyi vizsgálatok nélkül, a karantén viszont fél évig tart (hol leszek én már akkor, s főleg mi lesz addigra a szépen jeltáblázott növényeimmel..). Hiába bizonygattam, hogy alig tíz percet töltöttem Mexikóban, aszfalttal burkolt, kaktuszmentes terepen - ez nem hatott -, mint ahogy nem hatottak a kaktuszaimon díszelgő texasi és floridai jelcédulák sem. Elkeseredésemben végső lépésre szántam el magam: a kocsi teljes kirámolásának pillanatában a kaktuszokat rejtő dobozaimat egy óvatlan pillanatban visszacsempésztem a kocsiba. A sikeres akció után s már-már a végső „győzelem" küszöbén a segédkező vámőr, túláradó lelkesedésében még egyszer benézett a kocsiba, rámutatott a dobozra, hogy abban mi van? Kelletlen bevallottam, hogy növény. „Ah, újabb növények" felkiáltással megfogta dobozaimat és újra a kirámolt holmik közé helyezte. Ennyi szemfülességet már csak egy még elszántabb lopással lehetett kivédeni. Erre, úgy látszik, még a legrafináltabb vámőr sem számított, mert a legértékesebb kaktuszaimat rejtő dobozokat ismét visszacsempészhettem a kocsiba. S milyen az ember! Amikor mexikói kalandunkat már csak múlt időben emlegettük, egyre jobban kezdett bosszantani az a néhány kaktusz is, amit csalétkül a vámőröknek hagytam. Azóta, ahányszor a szépen gyarapodó Opuntia drummondiit vagy a tövistelen Opuntia aciculatát nézegetem, elmosolyodom magamban, hogy hogyan csempésztem vissza, az amerikai kaktuszkártevőket - Amerikába!
Kommentek a bejegyzéshez