A Szentjánoskenyérfa (Ceratonia siliqua) fénylő lombú örökzöld, mutatós fa, termése édes, illatos húsú, fénylő barna színű, finom csemege. Télikertek gyönyörű dísze, vagy fűtetlen helyiségben átteleltetve kora tavasztól késő őszig a teraszok, balkonok mediterrán hangulatú, különleges ékessége!
A Ceratonia siliqua, közismertebb nevén a Szentjánoskenyérfa, a mérsékelt éghajlatú régiók egyik igazi kincse, amely a mediterrán területeken gyakran díszíti az örökzöld kerteket. Ez az örökzöld fa a hüvelyesek családjába tartozik és a legtöbb helyen örökzöld, sűrű koronájával és hosszúkás, sötétzöld leveleivel nyűgözi le a figyelmet.
A Szentjánoskenyér fa akár 15-20 méter magasra is megnőhet, és szabályos, kerekded koronával rendelkezik. Az érett korában, kora ősszel érlelődő, hosszú hüvelyekben található édes, barna termései, a szentjánoskenyér, sűrűn borítják a fát.
A Ceratonia siliqua rendkívül strapabíró fa, amely meglehetősen jól alkalmazkodik a szárazsághoz és a meleghez. Napos helyen érzi magát a legjobban, és ideális választás lehet olyan területeken, ahol a nyári hőség gyakori és a talaj szárazabb. Jól bírja a sót és a szennyezést is, így tengerparti kertekben is jól megállja a helyét.
A jó vízelvezetésű, enyhén meszes talajban érzi magát a legjobban. A túlzottan nedves talajt kerüljük el, mert a gyökerei rothadásnak indulhatnak.
Csak a fiatal növényeket öntözzük, hogy segítsük a meggyökerezésüket, azonban az érett fák meglehetősen szárazságtűrőek, és csak hosszabb száraz időszakokban igényelnek öntözést.
A szentjánoskenyeret az élelmiszeriparban, állatok takarmányaként, kozmetikában és papírgyártásban egyaránt felhasználják. Héjának őrleményéből erjesztett italokat, kávépótszert készítenek. Igen pontos súlyú magvaival egykor gyémántot és aranyat is mértek (1 mag ~ 1 karát).
9a-10b USDA-zóna