A Piros virágú vadgesztenye (Aesculus × carnea) egy közepes méretű, lombhullató díszfa, amelyet látványos húspiros vagy rózsaszín virágairól és sötétzöld, tenyeresen összetett leveleiről ismernek. Hibrid eredetű, a közönséges vadgesztenye (A. hippocastanum) és a vörös vadgesztenye (A. pavia) keresztezéséből származik. 10–15 méter magasra nő, virágai májusban nyílnak, és kiváló választás parkokba, nagy kertekbe vagy utcai fasorok díszítésére. Télálló, városi környezetben is jól alkalmazkodik, és jobb betegségrezisztenciát mutat, mint az alapfajok.
A Piros virágú vadgesztenye tökéletes választás látványos, alacsony karbantartású kertekhez. Gömbölyded koronájú, 10-15 m-re növő fa. Tenyeresen osztott levelei fénylő sötétzöldek. Pirosas virágai késő tavasszal, nagy méretű, felálló bugákban nyílnak. Virágzáskor az egyik leggyönyörűbb díszfa! Itt kínált példányai magoncok, a Briottii fajtánál kissé világosabb árnyalatú virágokkal!
Levelek: Tenyeresen összetettek, 5–7 visszás tojásdad levélkéből állnak. Felül sötétzöldek, fényesek, fonákjuk világosabb. Ősszel halványzöldre vagy barnásra színeződnek, de nem feltűnően.
Virágzat: 20 cm-es felálló bugákban nyílnak, húspiros vagy sötét rózsaszín színűek, sárga nektárvonallal. Méheket vonzanak.
Termés: Zöldes, alig tüskés tokokban 1–3 világosbarna mag (gesztenye) található. A magok mérgezőek – emberekre és állatokra egyaránt veszélyesek.
Kéreg: Fiatalon sima, szürkésbarna, idővel barnásvörösre színeződik, és kis pikkelyekre repedezik.
Télállóság: USDA 4–8 zónák (-23°C-ig), Magyarországon széles körben alkalmazható.
Fényigény: Napos vagy félárnyékos helyeket kedvel. Teljes napsütésben a virágzás a leggazdagabb.
Talaj: Jó vízelvezetésű, közepesen termékeny talaj a legideálisabb. Tűr agyagos, homokos vagy mészben gazdag talajt is, de a pangó vizet nem.
Időzítés: Tavasszal (március–április) vagy ősszel (október–november).
Előkészítés: Ültetőgödör legyen kétszer nagyobb a gyökérlabdánál. Tegyen komposztot vagy kavicsot a talajba a vízelvezetés javítására.
Távolság: Legalább 5–7 méter szabad teret hagyon más fáktól vagy épületektől a korona terjedése miatt.
Társítás: Kombinálható Spiraea japonica-val, Hosta-kkal vagy Miscanthus fűfélékkel színkontrasztért.
Öntözés: Fiatal fákat rendszeresen öntözzön (hetente 1–2 alkalommal), főleg száraz időszakban. Felnőtt példányok szárazságtűrőek, de hosszú aszályban öntözzön.
Metszés: Késő télen (február) vagy kora tavasszal végezze, mielőtt kihajt. Távolítsa el az elhalt vagy kereszteződő ágakat. Kerülje a súlyos metszést.
Trágyázás: Tavasszal alkalmazzon kiegyensúlyozott műtrágyát (pl. 10-10-10) vagy komposztot a gyökérzethez közel.
Gyakori problémák: Levélfoltosság, lisztharmat, levéltetvek.
Megelőzés: Légáramlás biztosítása, nedves lomb kerülése. A 'Fort McNair' és 'Briotii' fajták jobban ellenállnak a betegségeknek.
Aknázómoly ellen: A hússzínű vadgesztenye ellenállóbb a közönséges vadgesztenyénél
Díszítés: Parkok, nagykertek, utcai fasorok szoliter fájaként vagy árnyékfaként.
Ökológia: Virágai méheket, pillangókat vonzanak. Termései madarakat táplálnak, bár mérgezőek emlősök számára
5a USDA-zóna