Bejelentkezés
Regisztrálás
Keresés
Keresés
Kategóriák
Főoldal
Bolt
Rólunk
Magazin
Kapcsolat
Arborétum
Enciklopédia
Szakmai blog
Menü
Enciklopédia
Szakmai blog
Főoldal
Bolt
Rólunk
Magazin
Kapcsolat
Arborétum
Bejelentkezés
Regisztrálás
A kosár üres
óriás
Témák
A Föld kertészeti jelentöséggel bíró növényei
A Pinus nemzetség
Általános
Balatoni Riviéra
Bambuszok
Bio növények
Borókák
Cédrusok
Ciprusok
Délközeli kertek
Egzóták a magyar kertekben
Energianövények
Érdekességek
Fenyők
Gyümölcstermö növények
Jegenyefenyők
Kerttervezés
Klimatológia
Könyvajánló
Lucfenyők
Mahóniák
Növényleírások
Növénytermesztési tanácsok
Pálmák
Pálmaliliomok
Tölgyek
Kiemelt írások
Fontos Tudnivalók az Őszi és Téli Növényvásárlásról
Tölgyek reneszánsza
Keresés:
Címke: orias
Mesebeli óriások, növénymatuzsálemek és más ˛leg˝-ek V.
Ha már a termésekről esett szó, említsük meg az eddig ismert legnagyobb fán növő termést, a Maldiva-diót, ami a Seychelles-szigeteken élő pálma (Lodoicea callipyge) csonthéjas termése. Tíz év is kell, míg a Maldiva-dió a fán megérik és lehullik. A partokra sodródott, gyönyörű mintázatú, gyakran ragyogó színű termést az Indiai-óceán partvidékén évszázadok óta ismerték és hasznosították, de csak a XVIII. század közepén sikerült megfejteni, hogy milyen növényről származik. A vízbe esett, belül üres, meddő termések ugyanis távolra is elúsznak az óceán hullámain, de az anyanövény, az óriás levelű (10 méter hosszú) pálma egyedül a Seychelles-szigeteken él. A növény más szigetekre azért nem tudott áttelepedni, mert a hatalmas, csírázóképes termések olyan súlyosak, hogy a vízben lemerülnek.
Elolvasom
Mesebeli óriások, növénymatuzsálemek és más ˛leg˝-ek IV.
Az egyéves turkesztáni korbácsliliom (Eremurus robustus) több száz virágból álló, rózsaszín virágzata 3-5 méterre magasodik a hatalmas tőrózsa közepéből. A világ legnagyobb virágzatai közé tartozik a Szumátra szigetén, 1878-ban felfedezett kontyvirág Amorphophallus giganteus is. A buroklevéllel körülölelt, több mint kétméteres virágzat olyan, mint egy óriási, sima tölcsér. Keményítőben gazdag, 25-30 kilós föld alatti gumóját sütve vagy főzve eszik az óvilági trópusokon. A növényvilág legnagyobb virága alighanem az indomaláj területen élő Rafflesia arnoldi 1 méter átmérőjű, dögszagú (döglegyek porozzák be), vörösesbarnás virága, amely a gazdanövény gyökeréből fakad.
Elolvasom
Mesebeli óriások, növénymatuzsálemek és más ˛leg˝-ek III.
Európában egyetlen őshonos pálmafaj él, a palmitó. Ez a Föld legkisebb pálmája. Erre utal a magyar és a görög neve is: törpepálma (Chamaerops humilis – chamai = alacsony, rhops = cserje). Törzse szinte nincs is. Szabálytalan legyezős leveleinek üstöke legfeljebb 3-4 méteres. A Földközi-tenger nyugati vidékén és Dél-Európában él. Néhány évtizede még Nizzánál volt a legészakibb előfordulása, de több, egymást követő keményebb tél kipusztította, és délebbre szorította. Most legészakabbra Nápoly alatt nő. Az összes pálma közül a törpepálma hatol legmesszebb északra. Elterjedését valószínűleg az is befolyásolta, hogy leveleit évtizedekig szedték, és ez gyöngítette a természetes állományokat. A széthasogatott, megszárított levelekből készült a lószőrpótló tömítőanyag, az afrik.
Elolvasom