Bejelentkezés
Regisztrálás
Keresés
Keresés
Kategóriák
Főoldal
Bolt
Rólunk
Magazin
Kapcsolat
Arborétum
Enciklopédia
Szakmai blog
Menü
Enciklopédia
Szakmai blog
Főoldal
Bolt
Rólunk
Magazin
Kapcsolat
Arborétum
Bejelentkezés
Regisztrálás
A kosár üres
legszívósabbak
Témák
A Föld kertészeti jelentöséggel bíró növényei
A Pinus nemzetség
Általános
Balatoni Riviéra
Bambuszok
Bio növények
Borókák
Cédrusok
Ciprusok
Délközeli kertek
Egzóták a magyar kertekben
Energianövények
Érdekességek
Fenyők
Gyümölcstermö növények
Jegenyefenyők
Kerttervezés
Klimatológia
Könyvajánló
Lucfenyők
Mahóniák
Növényleírások
Növénytermesztési tanácsok
Pálmák
Pálmaliliomok
Tölgyek
Kiemelt írások
Fontos Tudnivalók az Őszi és Téli Növényvásárlásról
Tölgyek reneszánsza
Címke: legszivosabbak
A növényvilág fakírjai IV.
A broméliákhoz tartozik a különös termetű, igen szárazságtűrő ahuarancu (Puya raimondii) is, az Andok erős széljárta, 4000 méteres hegyein élő, óriás virág. Kard alakú, fűrészes élű, kemény, szúrós levelei a rövid törzs csúcsán 3-4 méteres, gömbös üstököt alkotnak. Ebből nyúlik ki az 5 méter magasra is megnövő, hatalmas szürkésfehér virágzat. (A trópusi Afrika hegyvidékén élő óriási lobéliákra és aggófüvekre hasonlít.) A száraz, köves termőhelyhez úgy alkalmazkodott, hogy gyökereinek nagyobb része nem felszívó, hanem víz- és táplálékraktározásra módosult. Ezenkívül az egymáson fekvő, zárt levélnyelek tövében is raktároz vizet és humuszt. A levelek között aztán járulékos gyökereket fejleszt, amelyek az összegyűlt vizet és humuszt felszívják, és hasznosítják.
Elolvasom
A növényvilág fakírjai III.
A harasztok között is vannak igen száraz termőhelyhez alkalmazkodott növények. Ilyen az egyik közép- amerikai csipkeharasztfaj (Selaginella lepidophylla). Tő levélrózsában álló, csipkefinoman osztott oldalhajtásai szárazságban gömb alakúra összehajlanak, s így évekig életben maradnak. Csapadék hatására gyorsan szétterülnek, megzöldülnek és növekszenek. Két, spárgagombolyaghoz hasonló színű és alakú kiszáradt példánya 1830 körül került először Mexikó száraz kősivatagjaiból Európába. Nemcsak a természetes kiszáradás után éled újra, hanem a lakásban, fiókban tartva is több évtizedes szárazságot károsodás nélkül átvészel. Vízbe téve, bármikor 20-30 perc alatt szétterül, megzöldül, s bár a vizet egész levélfelületével veszi fel, hosszabb ápolás után új gyökereket is fejleszt.
Elolvasom
A növényvilág fakírjai II.
Ki ne hallott volna már a véres hóhoz fűződő baljós babonákról. Havasok lakói gyakran szemtanúi, hogy felhalmozódott, ember nem járta hótakarón és a gleccserek vastagra hízott jegén olykor színes: zöld, narancssárga, sőt vérpiros foltok jelennek m ...
Elolvasom