Bede-Fazekas Ákos okleveles tájrendező- és kertépítőmérnök, korábbi szakdolgozónk, a Szép Kertek című folyóirat számára írott cikksorozatában a gyakran hangoztatott megelőzés helyett az alkalmazkodásra helyezi a hangsúlyt. A cikksorozat előző részében a jegenyefenyőkről esett szó, a mostani írásban pedig az észak-amerikai ciprusokról olvashatnak az érdeklődők.
A ciprusok kertépítészeti alkalmazása Magyarországon még gyerekcipőben jár: ezeket a gyönyörű növényeket hallatlan szívósságuk és elegáns megjelenésük ellenére ritkán alkalmazzuk. A faj és fajtakínálat bőséges, de csak néhány helyről lehet beszerezni őket. Habár első ránézésre a ciprusok nagyon hasonlóak, mégis érdemes jobban megismerkedni velük, hiszen lombszín, termet és habitus szempontjából valójában sokfélék.
Ciprusokkal mindig erős mediterrán karaktert érhetünk el kertünkben, már a látványuktól is forróbbá válik a levegő. Feltétlen olyan növényekkel és épített elemekkel társítsuk őket, melyek alátámasztják e hatást (fűszercserjék, pálmaliliomok, ernyős fák, világos kőanyagok és mediterrán rakásmód, enyhe lejtésű tető)!
A bemutatásra kerülő ciprusok többsége Kaliforniában és Észak-Mexikóban él, némelyikük elterjedési területe Dél-Oregonig vagy pedig Dél-Mexikóig is elnyúlik. Sziklás talajon, arid viszonyok között tengődnek, és, hogy fagytűrésüket garantáljuk, ne is biztosítsunk számukra jobb feltételeket! Az ismertetett fajták nincsenek államilag minősítve, viszont hazánkban beszerezhetőek.
Kommentek a bejegyzéshez