Ha kertünk, birtokunk jó vízellátottságú, de nem pangó vizes területen fekszik és némileg védett (dombokkal, nagyobb erdővel körülvett) is, akkor szerencsénk van, de ennél kevésbé ideális helyen sem kell lemondanunk a bambuszok nyújtotta gyönyörűségről, ha az alábbiak szerint cselekszünk:
A bambuszerdő telepítésére kiszemelt területet (ami óriás fajok esetében ne legyen kisebb 100 m²-nél!), először is töltsük fel igen nagy adagú érett szerves trágyával (1 tonna per 100 m², másképpen: 500 m²-enként egy púposan rakott billencs IFA!), a trágyát, szétterítése után azonnal forgassuk be (ásás, szántás), ezt legcélszerűbb ősszel elvégezni. A telepítés legjobb ideje az április, május, ezt megelőzően a területet többször kapáljuk (rotáljuk) át, hogy a gyomok eltűnjenek, a terep szép tiszta és egyenletes legyen. Az így előkészített területre tavasz közepe táján beültethetjük bambuszainkat. Kb. 5-10 m²-enként ültessünk egy tövet. Ültetéskor a tövük körül jó nagy tányért alakítsunk ki, hogy az öntözővíz ne folyjon el. Ültetés után bőségesen öntözzük meg őket. A hajtásnövekedés időszakában (fajonként változó, de általában május-június) legalább heti 20-30 mm vízmennyiségre van szükségük, ha ez az égből nem akar leesni, a hiányt öntözéssel kell pótolni!
Az első évben bambuszaink szépen lombosodnak, dúsabbak lesznek, esetleg néhány új hajtást is hozhatnak, de a föld felett igazán látványos dolgot nem művelnek még. Annál inkább a föld alatt, ahol a rizómák a szélrózsa több irányában elindulva megkezdik területük birtokba vételét. Ezalatt folyamatosan ügyeljünk a terület gyomtalanítására, de vigyázzunk, nehogy mélyebb kapálással a tő körül sekélyen a talajban futó rizómákat megsértsük! Tél előtt a töveket és környéküket kb. 10-20 cm vastagon szalmával, vagy komposzttal takarjuk, ezt a második telet megelőzően is végezzük el! Tavasszal a szalmát érdemes eltávolítani, de a komposztot ott hagyhatjuk. Gondoskodásunk első látványos eredménye a második év tavaszán várható, amikor is az erős tövek akár tucatnyi 100-250 cm-es hajtást is hozhatnak! Az öntözésről és a gyomtalanításról ebben az évben se feledkezzünk meg!
A harmadik év augusztusára a területen már zárt bambuszosunk lesz, a negyedik év őszén pedig a legidősebb hajtásokat eltávolítva egy 3-5 m-es szárakból álló csodálatos bambuszligetben gyönyörködhetünk. A későbbiekben is mindig csak a legidősebb, 4 éves, vagy régebbi, illetve az elhalt, letörött szárakat vágjuk ki (tőből). A kitisztított és egyre áttekinthetőbb bambuszosba 4-5 évente ismét hordjunk nagy adagú (vagy 1-2 évente kisebb adagú) szerves trágyát vagy komposztot, s az öntözést se hanyagoljuk el a növekedési időszakok során.
Az így gondozott bambuszerdő 6-8 éves korára elérheti a fajra jellemző legnagyobb magasságát, ami meghaladhatja a 10 métert is! Ismerőseink, szomszédaink ekkorra már vagy megsárgultak az irigységtől, vagy elkezdték saját bambuszosuk nevelését! Sok sikert kívánunk!
Kommentek a bejegyzéshez