Nincs engedélyezve a javascript.

Témák

A Föld kertészeti jelentöséggel bíró növényei
A Pinus nemzetség
Általános
Balatoni Riviéra
Bambuszok
Bio növények
Borókák
Cédrusok
Ciprusok
Délközeli kertek
Egzóták a magyar kertekben
Energianövények
Érdekességek
Fenyők
Gyümölcstermö növények
Jegenyefenyők
Kerttervezés
Klimatológia
Könyvajánló
Lucfenyők
Mahóniák
Növényleírások
Növénytermesztési tanácsok
Pálmák
Pálmaliliomok
Tölgyek
Járainé Komlódi Magda

˛Háztáji˝ mérgező növények V.

„Üst, üst, gyűlj tele!



Férget, mérget üss bele!





Lócsont, sárkány pikkelye,



Éji konkoly gyökere,



Múmialé iszonya,



Cápa sózott uszonya,



Vaksötétben letépett



Holdfényittas beléndek,



Törökorr, bak epéje,





Ide mind a sűrü löttybe:



Tigris bele kell még bele



És szörnyű lesz az ereje.”



William Shakespeare: Macbeth



            Fordította: Szabó Lőrinc



 



A mérgező növényekkel gyakran visszaéltek. Középkori szokás volt az elbódított emberek kifosztása. Shakespeare szerint a dán királyfinak, Hamletnak az atyját beléndekkel mérgezték meg. Ezzel a témával - talán Shakespeare nagysága miatt - az írók és tudósok sokat foglalkoztak. Marlowe, az angol reneszánsz drámaírás nagy mestere írta először (1594), a II. Edward zűrzavaros uralkodása és siralmas halála című drámájában, hogy a fülbe fújt méreg öl. Shakespeare az irodalomtörténészek szerint tőle vette az ötletet. A fortélyos gyilkosság reális alapját egy angol gégész úgy magyarázta, hogy Shakespeare korában gyakori volt a középfülgyulladás, az ebből adódó heges, lyukas dobhártya és a korai süketség. Ha valakinek, mondjuk Hamlet alvó apjának ily módon károsodott fülébe mérget öntöttek, az a lyukas dobhártyán keresztül átfolyhatott az Eustach-kürtbe, s onnan a garaton át a torkán lecsoroghatott a gyomrába. Innen felszívódva okozhatta a halált. A gyilkosság - ha így történt - azért is volt zseniálisan kigondolt, mert a méreg így köhögésre sem ingerelhetett és az ízlelőbimbókra sem juthatott. Az alvó semmit nem érzett, fel sem ébredt, tehát segítségért sem kiabált. Álmában érte utol a halál. Az 1950-es években kísérletekkel igazolták, hogy a beléndek mérge a fülből jól felszívódik, s nagy adagokban úgy mérgez, ahogy az a Hamletban meg van írva.



Települések környékén gyakori mérgező gyom a nagy termetű, ernyős virágzatú foltos bürök (Conium maculatum). A mérgező piperidin alkaloidák (volatil, koniin, konhidrin stb.) minden részében megtalálhatók, de legtöbb a termésben van. Újabban bebizonyosodott, hogy a koniin éppúgy rákkeltő, mint a nikotin. Leggyakrabban úgy okoz mérgezéses balesetet, hogy a levelét a petrezselyemmel, a gyökerét a pasztinákkal, a magját az ánizzsal tévesztik össze. Előfordul, hogy az állat lelegeli. A disznók, tehenek és a baromfik gyakran elpusztulnak tőle, de a juhokra, kecskékre alig veszélyes. Izom- és légzésbénító hatása van. Fogyasztása hányással kezdődő bénulásos halálhoz vezet. Főzete, az ún. „bürökpohár”, az ókor sajátos kivégzési módja volt. A régmúltban gyakran alkalmazták gyilkosságokra is. Ismeretes, hogy Szókratész halálos ítélete is (i. e. 399-ben) egy pohár bürökfőzet volt.



Nem is olyan régen még nagy gondot okozott a gabona közé került mérgező konkoly és anyarozs is.



A szép liláspiros virágú konkoly (Agrostemma githago) a mediterránból származó, szántóföldi gyomnövény. Neve a görög agros (-mező) és stemma (= koszorú) szavakból származik, s valószínűleg arra utal, hogy ez a szép virág mint koszorú ékesíti a mezőt. Hozzánk gabonamagvakkal került, de így hurcolták be számos más országba, még a távoli kontinensekre (pl. Ausztráliába) is. Magvai ideg- és izombénító, valamint vérsejtoldó agrostemma-szapotoxin hatóanyagot tartalmaznak, ezért igen veszélyes, ha a gabonamagvakkal összeőrlik. Egy embernek már néhány gramm konkolymag súlyos rosszullétet okoz. Baromfi- vagy disznóeleségbe kerülve a jószágot elpusztítja. Igen régóta ismerik, és apró, gömbölyű, lilásfekete magvait a gyomirtószerek felfedezése előtt csak rostálással tudták a gabonaszemektől elkülöníteni. Ahol és amikor erre nem fordítottak gondot (pl. katonaságnál, börtönökben), a konkolyos lisztből sütött kenyér súlyos baleseteket okozott. Már a bibliai példabeszédekben is gondatlanságot jelent, hiszen a konkoly akkor terjed el, ha a vetőmagot lustaságból nem tisztítják, és ha a learatott gabonát hanyagságból nem rostálják. Ahogy Jób mondja: „Az búza helyében teremjen tövis és az árpa helyében konkoly.” (Jób könyve, Károli Gáspár fordítása.)



Kommentek a bejegyzéshez