Svájcról az embernek elsősorban a bankok, a csokoládé, a világ legjobb órái, illetve az Alpok, az alpesi legelőivel (lila tehenekkel), havas hegycsúcsaival és síparadicsomaival jutnak eszébe. Pedig ebben a kis országban megtalálható a mediterrán világ az elmaradhatatlan egzotikus dísznövényeivel.
Olasz Svájctól (Ticino kanton) elválaszthatatlan Trachycarpus fortunei-k
Az Alpok déli lábánál lévő tavak, mint a Garda-tó, Comói-tó, Luganói-tó és a Lago Maggiore közül az utóbbi kettőből Svájcnak is jutott, ami otthont ad ennek a hamisítatlan mediterrán világnak. Az idei tél, azon belül is február első napjainak hideg időjárása, azonban nagyon komoly károkat okozott a délszaki növényzetben. Ezekben a napokban Lugano és Locarno meteorológiai állomásain (Forrás: MeteoSchweiz) mért adatok szerint napokig nem emelkedett a hőmérő higanyszála 0 Celsius fok fölé, még a koradélutáni órákban is csak megközelítette a fagypontot, de ami az igazi károkat okozta, hogy 3 egymás után éjszaka is mínusz 10 fokig süllyedt a levegő hőmérséklete. Egy kis malíciával azt lehet mondani, hogy kis híján ráfáztak a ticinoi kerttulajdonosok. Lássuk milyen növények hogyan viselték a mínusz 10 fokos lehűléseket:
Elpusztult: Phoenix canariensis (Kanári datolyapálma) - Lugano
Elpusztult: Cordyline australis (Ausztrál bunkóliliom) - Locarno
Jelentősen károsodott: Cycas revoluta (Japán cikász) – Locarno
Enyhén károsodott: fiatal Brahea armata (Mexikói ezüst pálma) - Locarno
Nem károsodott: idős Brahea armata (Mexikói ezüst pálma) – Locarno
Nem károsodott: Sabal palmetto (Szabal pálma) - Locarno
Nem károsodott: fiatal Jubaea chilensis (Chilei mézpálma) - Locarno
Nem károsodott: idős Jubaea chilensis (Chilei mézpálma) - Locarno
Nem károsodott: Eucalyptus camaldulensis (Vörös eukaliptusz) - Lugano/Melide
Nem károsodott: Cinnamomum camphora (Kámforfa) – Lugano
Ez a tél egyértelműen eldöntötte, hogy a Jubaea chilensis (Chilei mézpálma) a világ legtélállóbb szárnyalt levelű pálmája! A tartós -10 fokoknak egy példányon sem volt látszata!
A képeken keresztül a típuseseteket mutattam be, nem az egyedieket.
Kommentek a bejegyzéshez