Az "A" típusú madárodú kisebb testű énekesmadarak számára magas minőségben kialakított, mutatós odú, mely berepülő nyílásának mérete miatt a nagyobb madarak számára nem használható, így lakói védettek maradnak a betolakodóktól. Ideális barátcinegék, kék cinegék, fenyves cinegék számára.
Az "A" típusú madárodú a vonatkozó madárvédelmi ajánlások szerint készült kisebb termetű énekes madarak számára.
Az odú anyaga gyalult fenyődeszka (d>2cm) csavarokkal rögzítve, vékonylazúrral kívülről kétszer átfestve. Teteje, mely hátrafele billenthető az odó tisztításakor zsindellyel fedett.
Belső mérete 10x14x25cm, a berepülő nyílás átmérője 2,8 cm.
Az odú felfogatható léccel, mely mind a hátlapra, mind az oldallapra felfúrható, vagy felakasztható lánccal.
Tartozékok: lánc, csavarok, felületkezelt felfogató léc.
Kihelyezhető: 2-6 méter magasságba, fatörzsre, egyéb oszlopra, vagy épület falára.
Az ilyen típusú odúk lakói: Barátcinege, kék cinege, fenyves cinege. A nagyobb méretű madarak, mint a veréb, széncinege, házi cinege ezen a nyíláson nem jutnak be.
A hazai madárfajok jelentős része odvakban szeret élni. Itt biztonságban, az időjárás viszontagságaitól védve nevelhetik fiókáikat. A természetben erre a célra sokféle üreg megfelel, és minden madár számára van ideális méretű odú. Számunkra ez jó hír, hiszen az odúk méretével bizonyos madárfajoknak célzottan készíthetünk lakhelyet, és telepíthetjük be az udvarunkba.
A legkisebb odúlakó madaraink számára az A típusú odú a legideálisabb. A kicsiny alapterületet gyorsan be tudják lakni a madarak kibélelve azt fűszálakkal, tollakkal, és mindenféle számukra hasznosnak tűnő anyaggal. Mivel ennek az odú típusnak a berepülő nyílása is kicsi, a valamivel nagyobb testű madarak számára kényelmetlen így például a mezei veréb, vagy a házi veréb nem tudja elfoglalni.
Az odút olyan módon kell elhelyezni, hogy a fészkeket rabló kisemlősök (pele, nyest stb. ) ne tudják elérni. Ugyanakkor gondolni kell arra is, hogy az odút a tavaszi költési időszakot követően szükséges kitisztítani, mert számos parazita él túl a fészekmaradványok között, melyek megnehezítik a következő fészekalja felnövekedését.
fenyves cinege (Periparus ater)
Európa legkisebb cinegéje, (testtömege mindössze 8-10 gramm, átlagos testhossza 11-12cm, szárnyfesztávolsága 17-21cm), 1758-ban Carl von Linné svéd természettudó írta le. Európában és Ázsiában honos, a Kárpát-medencében azonban ritka. Magyarországi állománya az Alpokalján, a Zalai-dombságban és az Északi–középhegységben látható jellemzően lucfenyős területeken. Hazánkban védett 25.000 Ft az eszmei értéke.
Nagyon hasznos madár. Első sorban ízeltlábúakat fogyaszt, étrendjében aknázó molyok és araszolók hernyói, levél és szövődarazsak szerepelnek. Mindezt a téli időszakban magvakkal, bogyókkal egészíti ki.
A természetben leginkább fák odvaiban szeret élni, de sziklarepedésekben, sőt a földön, az avarban is készíthet fészket. Évente kettő alkalommal költ, egy fészekalja 8-10 tojásból áll, melyeket 12-15 nap alatt folyamatos költéssel kelt ki. A fiókákat mindkét szülő táplálja, és ha rendben fejlődnek, úgy 17-21 napon belül repülnek ki.
barátcinege (Poecile palustris)
Európában néhány kisebb területtől eltekintve szinte mindenütt előfordul. Hazánkban középhegységeink erdőiben a leggyakoribbak, érdekes, hogy a Dél-Alföldön szinte alig találkozunk vele. aprócska madár, tömege 10-13 gramm, testhossza 11-12cm, szárnyfesztávolsága 18-20cm.
A többi cinegéhez hasonlóan első sorban ízeltlábúakat fogyaszt. Hernyókat, lószúnyogokat, pókokat, poloskákat, bogarakat szed fel. Mivel nem vonul, a téli időszakban magvakra, bogyókra fanyalodik.
Természetes közegben bükkösök, tölgyesek faodvaiban fészkel. Évente csak egyszer költ, odúját növényi részekkel tölti fel. 7-11 tojást rak, 14-16 napig költ, majd a fiókák 16-20 napos korukra szárnyra kapnak.
Hazánkban, bár egyedszáma nagy, védettséget élvez. Eszmei értéke 25.000 Ft.
kék cinege (Cyanistes caeruleus)
Ugyancsak Linné írta le a fajt. Az ember közelségéhez jól alkalmazkodott faj. Szinte egész Európában találkozhatunk vele, sőt Észak_Afrika mediterrán vidékein, és Ázsia szárazabb területein is előfordul. Leginkább a gyakran erősen hideg időjárással bíró területeket nem kedveli.
Magyarországon állandó fészkelő faj. Télen északi vidékekről érkező példányok is telelnek itt. Középhegységeinkben, és azok környezetében a legsűrűbbek az állományok, és a Dél-Alföldön a legritkábbak.
Testhossza 11-12cm, tömege 9-13gramm, szárnyfesztávolsága 17-20cm.
A faj igen hasznos kis rovarpusztító. Kedvelt táplálékai a lepkehernyók, pókok, poloskalárvák, lószúnyogok, bársonylegyek. Télen is itt tartózkodó madár, ilyenkor kényszerűségből magvakat, bogyókat fogyaszt.
Évente kétszer költ. Egy fészekalja 12 tojásból áll, amelyeken a szülők felváltva kotlanak kettő hétig. A kikelő csupasz és vak fiókák 18-22 napon belül kitollasodnak, és kirepülnek.
Egyedszáma kis mértékben csökken, de még nem kritikusan alacsony. Ennek ellenére védett madár, eszmei értéke 25.000 Ft.