A mikorrhiza gombafajok szimbiotikus kapcsolatot alakítanak ki a gazdanövénnyel, amely megnöveli annak víz- és tápanyagellátottságát, stressztűrő képességét, valamint kártevőkkel szembeni ellenállóképességét.
Mikorrhiza további információk: Amikor a mikorrhiza gombák szimbiózisra lépnek a gazdanövénnyel, támogatják azt stresszhelyzetekben, például fagy vagy aszály esetén, segítve a megfelelő mennyiségű víz- és tápanyagfelvételt. A mikorrhiza gomba sokszoros méretű hifa fonalával hatékonyan képes tápanyagokat szállítani a gazdanövény számára a gyökereihez képest messzebbről.
A mikorrhiza gomba gyökérkapcsolatra van szükség, ezért elengedhetetlen, hogy a kijuttatáskor a gyökérhez közel, legfeljebb 1-2 cm távolságra juttassuk el. Nagyobb fák esetén célszerű a lombkorona tövébe, több ponton elhelyezni. A kisebb, vékonyabb gyökerekhez való alkalmazás ajánlott.
A mikorrhiza gomba behatolva a gazdanövénybe erősíti annak természetes immunrendszerét, így ellenállóbb lesz a gombabetegségekkel szemben. A mikorrhiza olyan anyagokat választ ki, melyek növelik és javítják a talaj aggregátumokat, melyek a talaj legfontosabb alkotóelemei közé tartoznak.
Az együttműködés a kultúrnövény és a mikorrhiza gombák között miért előnyös, valamint hogyan jön létre:
A növények növekedési időszakának kezdetén a mikorrhiza gombáktól természetes segítséget kapnak azzal, hogy segítségükkel hatékonyabban tudnak vizet és tápanyagokat felvenni. Ebben az időszakban a növények olyan anyagokat választanak ki, amelyek vonzzák ezeket a gombákat, és arra ösztönzik őket, hogy hifa fonaluk bejusson a kultúrnövény gyökerébe.
A növény képes érzékelni, hogy egyedül képes-e hatékonyan megbirkózni a talajban lévő víz és tápanyagok felvételével, vagy szüksége van-e a természet segítségére. Amennyiben úgy érzékeli, hogy segítségre van szüksége, a növény által előállított kész tápanyagokat, szénhidrátokat, aminosavakat és egyéb jelzőanyagokat kibocsát a gyökerein keresztül a talajba. Ezt a jelzést érzékelve a mikorrhiza gomba elkezdi a gyökér felé mozogni, majd behatol a növény gyökerébe, ahol kialakítja a szimbiotikus kapcsolatot.
Gyepesítés Mikorrhizával: Az arbuszkuláris vagy endo mikorrhiza olyan szimbiózist alakít ki a növényekkel, ami elterjedt a növényvilágban, beleértve például a gyepet is. A terméket célszerű az alábbi módok valamelyikén alkalmazni:
- A gyepesítés előtt a terméket szétszórjuk és sekélyen bekeverjük.
- A gyep magjainkkal összekeverjük, majd egyszerre juttatjuk ki a keveréket
Miután a gyepesítés megtörtént, további lehetőségek vannak a mikorrhiza kijuttatására:
-
Gyepszellőztetéskor: A mikorrhiza gombákat be lehet juttatni a talaj felső rétegébe gyepszellőztetés során, majd alaposan öntözni kell azt.
-
Hatékonyabb módszer: Az Ino-Myc folyékony mikorrhiza termék alkalmazása a gyepen permetezéssel vagy bőséges vízzel való öntözéssel
Tárolás:
Az eredeti csomagolásban tárolva 5-30 Celsius fok között legalább 18 hónapig megőrzi a szavatosságát. Felbontás után célszerű minél hamarabb felhasználni, de szorosan visszazárva, hűvös, fagymentes helyen tárolva akár 6 hónapig is minőségromlás nélkül használható.