Nincs engedélyezve a javascript.

Témák

A Föld kertészeti jelentöséggel bíró növényei
A Pinus nemzetség
Általános
Balatoni Riviéra
Bambuszok
Bio növények
Borókák
Cédrusok
Ciprusok
Délközeli kertek
Egzóták a magyar kertekben
Energianövények
Érdekességek
Fenyők
Gyümölcstermö növények
Jegenyefenyők
Kerttervezés
Klimatológia
Könyvajánló
Lucfenyők
Mahóniák
Növényleírások
Növénytermesztési tanácsok
Pálmák
Pálmaliliomok
Tölgyek
index.hu

Tetvek veszélyeztetik Izrael jelképét

Egy Közép-Amerikából származó pajzstetűfaj veszélyezteti az Izraelben őshonos fügekaktuszokat, amelyek az ország nemzeti jelképének számítanak.



Mivel a tetveknek a földközi-tengeri térség keleti részén nem él természetes ellensége, a kutatók szerint a teljes kaktuszállományt veszélyeztetheti a kipusztulás, olvasható a Háárec című lap keddi számában.





"Izrael tájai egyszerűen elképzelhetetlenek a buja kaktuszligetek nélkül, a nyarak pedig az édes gyümölcsök nélkül" - írta a napilap.



Két hónappal ezelőtt az ország északi részén lévő Hula-völgyben élők figyelmeztették a kutatókat és a hatóságokat a növényzet károsodására. A vizsgálatok kiderítették, hogy a kaktuszokban a Dactylopius opuntiae nevű pajzstetűfaj tesz kárt.



"A tetű mérget spriccel a növény szöveteibe, hogy könnyebben kiszívhassa a benne lévő tápanyagokat. A végén elhal az egész növény" - magyarázta Cvi Mendel, a Beit Daganban lévő Volcani Center agrárkutató intézet szakértője.



A fügekaktuszokat több száz évvel ezelőtt Mexikóból vitték be Palesztinába, hogy belőlük egy másik pajzstetűfaj segítségével kinyerjék a kármin színt. A szabrénak nevezett kaktuszfüge hamarosan nemzeti szimbólummá vált: gyökereik hangsúlyozásaképpen a Palesztinában született zsidók is szabrénak nevezik magukat.



Feltételezések szerint valószínűleg egy izraeli turista nemrég Mexikóból hozott magával olyan növényeket, amelyeket már megfertőzött a Dactylopius opuntiae. Közép-amerikai hazájában a pajzstetűnek vannak természetes ellenségei, amelyek gátat vetnek a terjedésének.



Mivel a tetűvész egyelőre csak a libanoni határ és a Kinneret-tó (Galileai-tenger) közötti völgyre korlátozódik, a hatóságok igyekeznek gyorsan közbeavatkozni.



Mielőtt rovarirtószerek bevetésére kényszerülnének, a szakértők fontolóra veszik, hogy importálják és betelepítik a pajzstetű természetes ellenségeit. Ehhez azonban előbb fel kell becsülni egy ilyen bevetés következményeit: ez ugyanis Mendel szerint erősen megváltoztathatja a flórát és a faunát is.



Kommentek a bejegyzéshez