Sokszor megcsodáljuk a növények őszi színeváltozását, de növényvásárláskor, tavaszi lombtalan állapotukban vagy nyári zöldellő pompájukban nem mindig gondolunk erre, mint kertalakítási szempontra. Lombhullató növényeink jelentős hányada olyan látvánnyal búcsúzik levélruhájától, amelyet céltudatos növénybeszerzéssel kertjeinkbe hozhatunk, ha tudjuk, melyik növény esetében mire számíthatunk.
Japán juhar (éer palmatum) ősszel
Amikor rövidebbé válnak a nappalok, hűvösebbé az éjszakák, a növényekben új biokémiai folyamatok indulnak be. A zöld klorofill lebomlik, és a sárga, a barna, a narancs, a piros számtalan árnyalatában játszó színanyagok képződnek. A növények fokozatosan kivonják a tartalékolható tápanyagokat a levelekből, és a levélnyél meg az azt tartó hajtás választóvonalán olyan pararéteg alakul ki néhány hét alatt, amely végül megakadályozza a víz- és tápanyagforgalmat levél és hajtás között. A pararéteg megvastagodása oda vezet, hogy a levél végül elválik a növénytől és lehullva belesimul a mind vastagabb avarszőnyegbe. Az a néhány hét, míg ez a folyamat végbemegy, egyúttal az őszi színpompa ideje.
Ez a pompa nem minden évben azonos intenzitású. Kialakulásának a viszonylag száraz, napos idő kedvez, amelyet azonban kisebb eső, erősebb harmat ˛fűszerez˝, és amelyet nem tesz tönkre korai fagy és viharos szél. Vagyis az ősznek az a szép szakasza, amelyet az éltesebb hölgyek nyarának szokás titulálni.
Szeptember-október nemcsak a színkavalkád időszaka, hanem a kerti növénytelepítés egyik fő ideje is.
Néhány faj mely az őszi lombszíne miatt lett annyira népszerű:
Törpe szil (Ulmus minor)
Pontuszi tölgy (Quercus pontica) a mediterrán aranyló napsugarát idézi vissza ősszel
ítkaréjos vadszőlő (Parthenocissus quinquefolia)
Európai kecskerágó (Euonymus europaeus)
Tölcsérszerű koronát nevelő japán díszcseresznye, a Prunus serrulata Kanzan
Őshonos berkenyénk a Sorbus torminalis
A japán juhar (éer palmatum) szoliternek ültetve ís elragadó
Galagonyabokor (Crataegus monogyna)
Az örökzöld borbolyák természuhataggal díszítenek (Berberis darwinii)
Fotó: Pixabay
Kommentek a bejegyzéshez