Még jó néhány növényt ismerünk, amelyek igen fontosak voltak a görög és római mitológiában, a keleti népek és az indiánok ősi hiedelemvilágában, vagy a Föld valamelyik régi kultúrájának mondáiban. Ízelítőnek nézzünk meg néhányat a jelentősebbek közül.
A virágos rétekről jól ismert cickafark tudományos nevét (éhillea) onnan kapta, hogy a több mint kétezer éve élt görög orvos, Hippokratész szerint, a dicső Akhilleusz ezzel gyógyította a sarkán esett sebet. A római tudós író, Plinius szerint is a cickafark mindenféle vasfegyverrel ejtett sebet meggyógyít. Napjainkban is vérzéscsillapító népi gyógyszer.
Erdőszéleken, mezőkön nálunk sem ritka az ökörfarkkóró (Verbascum). Az ókori görög mitológia szerint, aki ezzel bedörzsölte a kézfejét, és közben a görög napistenhez, a gyógyítás védnökéhez, Apollónhoz fohászkodott, minden baj elkerülte, mentesült betegségtől, gonoszságtól.
A mohamedán hit szerint az ibolya (Viola) az emberiség ősatyjának, a Paradicsomból kiűzött Ádámnak bánatkönnyeiből fakadt.
A gyógyítás görög istenéről, Apollón fiáról (Úzklépioszról) elnevezett selyemkóróból (Úclepias) a hindu brahminok (Brahma a teremtés és a gyógyítás hindu istene) a túlvilággal kapcsolatteremtő varázsitalt készítettek. A görög mitológia szerint Úzklépiosz nemcsak betegeket gyógyított, de vesztére halottakat is feltámasztott. Zeusz ezért villámaival megölette őt abbeli félelmében, hogy ha az emberekből kivész a halálfélelem, akkor megszűnik az istenfélelem is.
Kedvelt fűszerünk, a fahéj, a Dél-Kínában őshon fahéjfa (Cinnamomum aromaticum) illatos kérgének őrleménye. A kínai mitológiában ez az élet fája. Hitük szerint, ha terméseit a Paradicsomba lépve elfogyasztják, örökké tartó boldog élet vár reájuk.
Hasonló erőt tulajdonítanak a négyezer év óta univerzális gyógyszernek tartott, emberalakra emlékeztető, húsos varázsgyökérnek, a ginszengnek is (gin-seng = élő ember), amelynek forrázatát itták, hogy örök életűek legyenek. Tudományos neve (Panax ginseng) is az ősi hitet tükrözi (gör. pan = teljes, akosz = gyógyítás), de gyógyhatását a modern orvoslás is elismeri. Köztudott, hogy Kelet-Ázsiából, különösen Koreából, a legkülönbözőbb ginszengkészítmények, tea, bor, kozmetikumok, cigaretta kerül forgalomba, s jelenleg is világszerte nagy keresletük. Ma már mindenki hozzájuthat, de volt idő, mikor egy ginszenggyökérért annyi aranyat kellett adni, amennyit nyomott.
Ausztráliában s a környező szigetvilágon őshonos óriási eukaliptuszokat az őslakók életfaként tisztelik, amelynek égbe nyúló ágain szállt le a földre az élet istene, Tanagora, s azon keresztül távoznak az elhunytak lelkei is a túlvilágra. A maorik ősidők óta rágják a fa kérgét, levelét, hogy ezáltal az életfa a halálos láztól megmentse őket. Ma is készülnek eukaliptuszolajjal láz- és köhögéscsillapító gyógyszerek.
„És ágyat rózsából s füvek
illatából vetek neked,
főkötődet ezer virág
s öved hímezi mirtusz-ág.”
Christopher Marlowe: A szenvedélyes pásztor a kedveséhez
Fordította: Szabó Lőrinc
Kommentek a bejegyzéshez