Nincs engedélyezve a javascript.

Témák

A Föld kertészeti jelentöséggel bíró növényei
A Pinus nemzetség
Általános
Balatoni Riviéra
Bambuszok
Bio növények
Borókák
Cédrusok
Ciprusok
Délközeli kertek
Egzóták a magyar kertekben
Energianövények
Érdekességek
Fenyők
Gyümölcstermö növények
Jegenyefenyők
Kerttervezés
Klimatológia
Könyvajánló
Lucfenyők
Mahóniák
Növényleírások
Növénytermesztési tanácsok
Pálmák
Pálmaliliomok
Tölgyek
Nagy Ervin

Mit lehet kezdeni karácsony után a vágott fenyőkkel?

smiling_young_woman_carries_a_christmas_tree_2024_12_04_06_42_07_utc-1.jpg

Annak érdekében, hogy az ünnepekre megfelelő mennyiségben álljanak rendelkezésre a fenyőfák, sok esetben egészen korán, október végén, november elején megkezdik a kitermelésüket a termelők. Ilyen helyzetben a vágott fenyő tűlevelei bizony rohamosan hullanak a meleg lakásba kerülve, ami sokak számára okoz bosszúságot.

Ezzel azonban akár meg is barátkozhatunk, hiszen összegyűjtve a lehullott fenyőleveleket, értékes tápanyagokat juttathatunk egyes, savanyú talajokat kedvelő kerti növényeink számára. Ilyenek lehetnek a magnóliák, csarabok, rododendronok, hortenziák, áfonyák, de azok a növények sem vetik meg a savanyú kémhatású komposztot, amelyek alapvetően jól tűrik a meszes közeget. Össze lehet tehát a tűlevelet gyűjteni, sőt ünnepek után meg is lehet várni, amíg az összes tűlevél lehullik. Kijuttatva a növényeink számára mulcsként, majd lassan komposztálódva tápanyagként hasznosulni fog.

A legkörnyezetbarátabb megoldás biztosan az újrahasznosítás. A tűleveleket és a vékonyabb gallyakat tehát összegyűjtve, azokat a növények számára kijuttatva, a vastagabb fás részeket pedig feldarabolva tüzelőként hasznosíthatjuk. Persze nem mindenki tudja ezt megtenni, hiszen sem kertje, sem fával fűtő alkalmatossága nem áll rendelkezésre. Ilyenkor érdemes a fákat a hulladékgazdálkodást végző helyi cégekre bízni. Ipari körülmények között ugyanis a fákat aprítékolják, és megfelelő adagolás és néhány egyéb kémiai paraméter beállítását követően más zöld- és konyhai hulladékok közé keverve ezek komposztálása is megoldható.

Budapesten közel 500-600 ezer vágott karácsonyfa kerül kidobásra az ünnepek után! Ezeket a fákat a hulladékgazdálkodással aktuálisan megbízott vállalat gyűjti össze, de ekkora mennyiségben jellemzően nem komposztálásra kerülnek, hanem aprítékolva elégetik azokat hőenergia termelés céljából, hiszen a magas gyantatartalmú kiszáradt faanyag igen jó tüzelőnek bizonyul. Ezzel a technológiával a hőenergiát fűtési hő és villamos áram termelésére lehet használni.

Érdekesség

Érdekesség

Egy kollégám egyszer azt mesélte, hogy fiatal korában a fenyőfa beszerezését Édesapja nem bízta a Jézuskára. Ő maga ültetett a kert végébe lucfenyő csemetéket korábban, és Karácsony előtt mindig kisétált az Öreg, kiválasztotta az az évi fát, és a tartóba való befaragást követő rövid küzdelem után már hozta is be díszíteni. Az ilyen vágott fenyő szinte mint egy vágott virág, úgy viselkedik, és vízbe téve bizony még sok nedvességet felvesznek a még el nem gyantásodott szállító szövetek. Az így gondozott vágott fenyők minden további nélkül kitartanak január végéig, így a gyerekek örömére sokáig bennmaradhat a fa a lakásban.

A városi, "mindenki karácsonyfái" ugyancsak egy-két órán belül a kivágást követően felállításra kerülnek az adott város főterein, így a kertészek ezeket is öntözhetik, hogy minél jobb állapotban kitartsanak az ünnepek alatt. Jellemzően azonban nem ezért történik az öntözés, hanem azért, hogy a tartó csőben a vízhiánytól ne zsugorodjon össze a törzs, mert akkor az ékelések bizony kilazulhatnak, és a fa megdőlhet. Emellett a fa a tartóba öntött vizet gyorsan felszívja, hetente akár több száz liter víz is elfogyhat a tartócsőből egy nagy fa esetén.

Minden esetre, aki árustól veszi a fát, és csak rövid időre állítja a lakásba a vágott fenyőt, annak nem kell az öntözésről gondoskodnia, hiszen a fa alján keletkezett vágási sérülés már gyantával feltelt, mire haza kerül, és a növény nem tudja ott a vizet felvenni. A rövid felhasználási időszak miatt pedig jó eséllyel bízhatunk abban, hogy a fa nem hullajtja le idejében a leveleit.

Kommentek a bejegyzéshez