Nincs engedélyezve a javascript.

Témák

A Föld kertészeti jelentöséggel bíró növényei
A Pinus nemzetség
Általános
Balatoni Riviéra
Bambuszok
Bio növények
Borókák
Cédrusok
Ciprusok
Délközeli kertek
Egzóták a magyar kertekben
Energianövények
Érdekességek
Fenyők
Gyümölcstermö növények
Jegenyefenyők
Kerttervezés
Klimatológia
Könyvajánló
Lucfenyők
Mahóniák
Növényleírások
Növénytermesztési tanácsok
Pálmák
Pálmaliliomok
Tölgyek
Dr. Debreczy Zsolt

Kocsánytalan tölgy (Quercus petraea)

Az alföldi magas talajvizű területektől eltekintve a pannon sík- és dombvidék egyik legelterjedtebb tölgye. Elegyfa a cseresekben sík- és dombvidéken, a molyhostölgyes szálerdőkben, a bokroserdők meleg, déli lejtőin, sőt az északi lejtők és völgyek gyertyánosaiban is. Gyakori a savanyú, szilikátos, vulkanikus alapkőzetű területeken.



            A hatalmasra növő, vízben és tápanyagban gazdag termőhelyet jelző kocsányos tölgy vagy a kopárosokon tenyésző cser- és molyhostölgy mellett a kocsánytalan tölgy kevésbé helyhez kötött. A kocsányos tölgy hangulatát idézi szikárabb, soványabb termőhelyeken.



            Levelei 8-10 cm-esek, ovális alakúak, lekerekedő széllel mélyen karéjosak, alapjuk felé fokozatosan elkeskenyednek. Fényes, derűs zöld levelei között szemben a kocsányos tölgy hosszú termésszárával rövid nyélen csoportosan fejlődnek makkok.



            A kocsánytalan tölgy két ismert alfaja vagy rokon faja közül a sokkmakkú tölgy (Quercus polycarpa) keskenyebb, egyenletesen karéjos, bőrszerű leveleiről, nagy tömegben és csomókban fejlődő, barna kupaccsal érő makkjairól, kopasz, bibircses kupacsleveleiről ismerhető fel. A dalechamp tölgy (Quercus dalechampii) vékonyabb, mélyebben és szabálytalanul karéjos, fonákján pelyhes leveleivel díszít. Botanikai megkülönböztetésük nálunk éppúgy, mint Európa többi részén nem volt következetes, így a termesztésben a tág értelemben vett kocsánytalan tölgy telepítésével terjednek az al-, illetve a rokon fajok is.



            Kívánatos lenne, ha a tölgytelepítés a magyar táj esztétikai formálásában ismét szerepet kapna. Átlagos lösz- és lejtőlábi terülteken a cserrel, kopárosokon a molyhostölggyel a legfontosabb állományalkotó fafaj. Jó, mélyrétegű talajon egyedi állásban szép, földig záró koronájú fává nevelhető, kopároson pedig alacsonyan elterülő, szétágazó, több törzsű példányai a legszebbek.



            Állományszerűen telepítve meszes, déli lejtőkön cserrel, molyhostölggyel, északias, hűvösebb fekvésű és hegyvidéki kertekben a gyertyánnal (Carpinus betulus) telepítsük. Az örökzöld társakat déli lejtőkön a csertölgynél leírt módon csak öntözéssel és mélyített (árkos-gödrös) telepítéssel ültessük. A szárazabb részre a japán kecskerágó nagylevelű típusa (Euanymus japonicus 'Macrophyllus'), dérbabérok (Skimmia japonica, S. reevesiana, S. laurifolia), babérmeggy (Lauricerasus) fajták kerülhetnek. Árnyasabb, nedvesebb talajú részeken a babérmeggy nagylevelű típusai (Lauricerasus officinalis 'latifolia'), a babérsom (Aucuba) fajták, a magyalfélék, közük a kamélialevelű magyar (Ilex X altaclarensis 'Camellifolia') és a közönséges magyal éplevelű változatai (I. aquifolium 'Heterophylla') fejlődnek készségesen.



            Nagyon mutatós a gyertyánnal vegyes telepítés. A gyertyánt lehetőleg hagyjuk tövétől elágazónak, több törzsűnek. Szép bordás, világos törzse különlegesen mutat a kocsánytalan tölgy sötétlő törzsei között, borostyánnal és üde talajt kedvelő örökzöldekkel kevés munkát igénylő, természetes hangulatú kertet teremthetünk.



Kommentek a bejegyzéshez