Nincs engedélyezve a javascript.

Témák

A Föld kertészeti jelentöséggel bíró növényei
A Pinus nemzetség
Általános
Balatoni Riviéra
Bambuszok
Bio növények
Borókák
Cédrusok
Ciprusok
Délközeli kertek
Egzóták a magyar kertekben
Energianövények
Érdekességek
Fenyők
Gyümölcstermö növények
Jegenyefenyők
Kerttervezés
Klimatológia
Könyvajánló
Lucfenyők
Mahóniák
Növényleírások
Növénytermesztési tanácsok
Pálmák
Pálmaliliomok
Tölgyek
Dr. Debreczy Zsolt - Dr. Rácz István

Ciprusi cédrus (Cedrus brevifolia)

A Földközi-tenger legkeletibb, országnyi szigetén, Cipruson 3 négyzetkilométeres területet borít még ez a legritkább, legkevésbé mutatós, de talán a legérdekesebb cédrusféle. Általában ritkán nagyobb 5-10 m-nél, a 15 méteresek már óriásnak számítanak, noha a legnagyobb famatuzsálemek 20 méteres magasság mellett a 4 méteres törzskörméretet is elérik.



            Ágai a törpehajtások tömegétől csaknem összefüggő, lapos, asztal simaságú emeleteket alkotnak, olyanok, mintha időről időre géppel nyírták volna némi túlzással nyugodtan megteríthetünk rajtuk! A tűk a törpe növekedésnek megfelelően 1-1,5 cm hosszúak, kissé húsos, szukkulens hatásúak, általában élénk fényeszöldek, nem ritkán szürkék vagy sárgászöldek. A tobozok viszonylag nagyok, elérik a 12 cm-t.



            Nem lehet vitás, hogy a himalájai, illetve a közeli rokon libanoni cédrus egykori közös elterjedési területéből (areájából) levált és kis tengerszint feletti magasságban, száraz, meleg éghajlati viszonyok mellett kiválasztódott (szelektálódott) törpe forma, illetve változat a ciprusi cédrus. Ezt fejezi ki társ-(synonym) neve: Cedrus libani var. brevifolia. A rossz termőhelyi adottságok közül kiszakítva a kultúrába vett növény magoncai nagy szórást mutatnak, a lassú és a gyors növekedésű egyedek hamar kiválnak közülük. A lassú növekedésűek még kedvező körülmények között is szárazsági (xeromorph) alakúak maradnak, míg a gyorsabb növekedésűek erőteljes vezér- és oldalágcsúcsai a himalájai, vagy a fiatal nedves talajon nőtt libanoni cédrushoz hasonlóan kecsesen bókolók, törpe himalájai cédrus hatását keltik. Szép növény látható e típusból a hollandiai Hilvesrumban.



            Igazi gyűjtőknek való növény, általában lassan nő, még az erősebben gyarapodók is csak harmad olyan gyorsan nyúlnak, mint himalájai rokonuk. A Bedgebury-i (Anglia) "szárazsági" típusúak negyven év alatt érték el a 15 métert, az ugyancsak angliai Borde Hill-i példány 37 év alatt 3 méterről 19 m magasra növekedett. Az alacsonyabb termethez természetesen rövidebb oldalágak, a vékony ágemeletek miatt pedig kisebb árnyékhatás társul. Így a ciprusi cédrus a nemében az egyik legjobb kiskerti, gyűjteményes kerti növény.



            Magyarországra valószínűleg már a századfordulón eljutott, de nem élte meg azt a méretet, hogy herbáriumi példányt gyűjtöttek volna róla. Fiatal, tízéves fácska van belőle a Folly arborétumban ez Hilliertől származó oltvány.



Kommentek a bejegyzéshez